Sărci

Finaliștii din competiția „Toamnă la Voroneț”

Now What?
10 Octombrie 2016 ⋅

Festivalul Internaţional de Film, Diaporamă şi Fotografie „Toamnă la Voroneţ”: anunțăm filmele din competiția ediției a XXXVI-a

Competiția din acest an a Festivalului „Toamnă la Voroneț” va fi strânsă, mai ales că participă 132 de filme din 19 țări. Anunțăm filmele de pe lista finală a competiției, care va avea loc la Gura Humorului, în perioada 13-16 octombrie 2016.

I Secţiunea film documentar (scurt şi mediumetraj)

  1. Doar o răsuflare – regia Monica Lăzurean-Gorgan – 66 min.
  2. The Meadow – regia Jela Hasler – 9 min.
  3. Valentina – regia Maximilian Feldmann – 51 min.
  4. Dan Perjovschi – Drumul – regia Liviu Varlam – 27 min.
  5. Staţia 15033 – regia Iulia Matei – 65,5 min.
  6. Cealaltă viaţă a lui Charon / The Other Life of Charon – regia Ioana Ţurcan – 40 min.
  7. Radu Bercea: Istoria unui destin – regia Paul Palencsar – 31,5 min.
  8. Rădăcinile sufletului – regia Florin Andreescu – 42 min.
  9. We Fly Again – regia Alexandru Vlad – 20 min.

 

Timp total: 352 min. (5,9 h)

 

II Secţiunea film studenţesc (scurtmetraj de ficţiune, documentar, de animaţie sau experimental)

  1. Alles wird Gut / Everything Will Be Okay – regia Patrick Vollrath – 30 min.
  2. Boat People – regia Paul Meschùh – 29 min
  3. Chat with Alice – regia Isabela Ţenţ – 21 min.
  4. Două maluri / Deux rivages – regia Diana Munteanu – 20 min.
  5. Elisa – regia Kristina Kean Shtubert – 16 min.
  6. Hausarrest / House Arrest – regia Matthias Sahli – 13,5 min.
  7. Ihr Sohn / Her Son – regia Katharina Woll – 22,5 min.
  8. Paparuda – regia Lucia Lupu – 14,5 min.
  9. Remember – regia Shunsaku Hayashi – 9,5 min.
  10. The Return of Erkin – regia Maria Guskova – 28,5 min.
  11. Stories in Tea Cups – regia Mirona Radu – 11 min.
  12. About Art, My Family and Me – regia Johannes Bachmann – 15 min.
  13. Agnosis – regia Anita Müller – 31 min.
  14. Something about Silence – regia Patrick Buhr – 12,5 min.
  15. Somewhere Else / Irgendwo anders – regia Borbála Nagy – 14,5 min.
  16. Te mai uiţi şi la om – regia Ana-Maria Comănescu – 23 min.
  17. 10:34 to Belgrade – regia Ioana Grigore – 18 min.
  18. After (the) Play / Nach dem Spiel – regia Aline Chukwuedo – 7 min.
  19. De sfeştanie – regia Tudor Botezatu – 9 min.
  20. În iarnă – regia Alina Olariu – 17,5 min.
  21. Plan B – regia Simona Sava – 9,5 min.
  22. „Pitter Patter Goes My Heart” – regia Christoph Reiner – 22 min.
  23. Toma – regia Lucia Lupu – 13,5 min.
  24. What Happens in Your Brain if You See a German Word like…? – regia Zora Rux – 5,5 min.

Timp total: 413,5 min. (6,9 h)

 

III Secţiunea film turistic (scurtmetraj)

  1. Cozia-1 – regia Dan Curean – 12,5 min.
  2. Biserici de lemn din judeţul Harghita – regia Hadrian Gavriluţiu – 28 min.
  3. Roşia Montană azi – regia Ion Cristodulo – 32 min.
  4. În căutarea lostriţei – regia Dan Curean, Dan Păvăloiu – 53 min.
  5. Drochia – pagini necitite – regia Sergiu Ciorescu, Diana Cojocari – 9 min.
  6. Poem din Bucovina – regia Victor Acsani – 3,5 min.

 

Timp total: 138 min. (2,3 h)

Timp total pentru cele trei secţiuni: 903,5 min. (15 h)

 

132 de filme înscrise

19 ţări participante: Africa de Sud, Argentina, Austria, Azerbaidjan, Bulgaria, China, Elveţia, Germania, Israel, India, Japonia, Liban, Marea Britanie, Moldova, Polonia, România, Rusia, Singapore, SUA

 

Intrarea la festival este gratuită.

Organizatori: Primăria orașului Gura Humorului, Centrul Cultural Gura Humorului, Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina.

Parteneri: Uniunea Cineaștilor din România, Dacin Sara, MDV Audio Studio, Societatea Științifică ICPE, Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului, Best Western Bucovina.

Parteneri media: AGERPRES, TVR Iași, Viva FM, Radio România Cultural, Zile și Nopți, Crai Nou, Monitorul de Suceava, TIMPUL, Intermedia TV, Evenimentul Regional al Moldovei, CineFan.ro, TeleM Iași, Inoras.ro, Pălărisme, Semne Bune, Revista @Film, JudețulSuceava.ro.